نحوه نصب سرامیک اسلب چگونه است؟

نصب سرامیک اسلب

برای نصب کردن کاشی و سرامیک چه اسلب و سایز بزرگ باشند چه دارای اندازه‌های معمولی و کلاسیک، نیاز است که در ابتدا محل نصب آماده‌سازی شود. نحوه نصب سرامیک اسلب اندکی با سرامیک‌های معمولی متفاوت است اما از لحاظ آماده‌سازی محل نصب – چه دیوار باشد چه کف – باید برای هر دو مورد مواردی را رعایت کرد. نکته بعدی قبل از نصب کاشی و سرامیک تهیه ابزار و تجهیزات مناسب این کار است.

آموزش نصب سرامیک اسلب

قبل از نصب کاشی و سرامیک چه کارهایی باید کرد؟

قبل از این‌که اقدام به نصب کاشی و سرامیک اسلب یا ابعاد معمولی کنیم باید ابتدا سطح مورد نظری که قرار است کاشی و سرامیک‌ها روی آن نصب شوند، آماده‌سازی کنیم. دیوار یا کفی که قرار است نصب در آنجا انجام شود باید کاملا صاف و بدون ناهمواری باشد. اگر جایی از فضا هست که نیاز به ترمیم و همسان‌سازی دارد باید این کار انجام شود. نکته مهم بعدی در آماده‌سازی مطمئن شدن از این مسئله است که موادی مثل روغن، خاک، رنگ، گریس و … یا هر ماده شیمیایی دیگری در سطح مدنظر وجود نداشته باشد. این مواد از چسبندگی ملات به کف محیط جلوگیری خواهند کرد. در آخر دیوار یا کف مورد نظر را باید تراز شود. بهتر است برای این کار از دستگاه‌های تراز لیزری استفاده کرد که دقت بسیار بالاتری نسبت به تراز‌های دستی دارند.

تهیه کردن ابزار مورد نیاز مرحله بعدی نحوه نصب سرامیک اسلب است. از جمله مهمترین ابزارها دستگیره‌های مخصوص حمل کاشی و سرامیک اسلب است. حمل با دستگیره هم بسیار مهم است. به دلیل سنگین بودن و بزرگ بودن تایل‌های اسلب باید از دستگیره‌های مخصوص استفاده کرد که قدرت مکش دارند. این دستگیره‌ها به سطح تایل یا قالب چسبیده و از افتادن و کج شدن کاشی و سرامیک جلوگیری می‌کنند.

برای کاشی‌های سایز بزرگ از دستگیره‌هایی با چندین مکنده استفاده می‌شود. عموما جنس این دستگیره‌ها آلومینیومی بوده و مکنده‌های پلاستیکی زیادی به لوله‌های آلومینیومی وصل هستند: ساختاری شبیه به نردبان که در جاهای مختلف آن مکنده نصب شده است و این مکنده‌ها روی سطح کاشی و سرامیک سفت می‌شوند و بعد از جایگیری تایل روی ملات، مکنده‌ها باز می‌شوند.

مواد اولیه نصب و ساخت ملات را می توان به صورت دستی یا با استفاده از همزن‌های برقی مخصوص با هم مخلوط کرد و به ملات نهایی برای پوشاندن سطح دیوار و کف و همچنین ملات مورد نیاز برای پوشش پشت تایل‌ها رسید.

نحوه نصب سرامیک اسلب

اقدامات مهم هنگام نصب کاشی و سرامیک

بعد از تراز کردن دیوار و تهیه وسایل اولیه و حمل استاندارد تایل‌ها، نیاز است که قبل از جایگذاری قالب‌ها روی دیوار یا کف، آن بخش‌هایی که نیاز به برش دارند را مشخص کرد. چه روی دیوار و چه کفِ یک محیط، فضاهایی هستند که نباید با سرامیک پوشش داده شوند. مثل چاهک یا کف‌شور کف آشپرخانه، حمام، یا سرویس بهداشتی یا فضاهایی که پنجره درون آن‌ها کار شده یا روشنایی نصب خواهد شد.

قبل از اقدام به نصب کاشی و سرامیک باید چنین فضاهایی و آن تایل‌هایی که قرار است آن فضاها را پوشش دهند مشخص شده و به اندازه مورد نیاز روی قالب‌ها برش ایجاد کرد. در این مرحله ابتدا روی تایل علامت‌گذاری دقیق انجام داده و سپس با استفاده از دستگاه‌هایی مثل برش الماس یا فرز (سنگبرهای دستی) خیلی دقیق و با ظرافت جاهای علامت‌گذاری شده را برش داد.

◾ پوشاندن پشت هر تایل

یکی از مراحل مهم نحوه نصب سرامیک اسلب آغشته کردن پشت هر تایل یا قالب به ملات است. ملات را باید با ماله‌های مسطح به خوبی به کل فضا پشت تایل‌ها آغشته کرد. ماله‌های مسطح مانع از ایجاد خراش پشت تایل‌ها می‌شوند. در ضمن تمام محیط پشت هر قالب باید به صورت یکدست آغشته به ملات شود.

◾ پوشاندن سطح دیوار

بعد از این‌که پشت هر تایل یا قالب به ملات یکدست آغشته شد در مرحله بعد باید سطح دیوار یا کف محیط را با همان ملات به صورت منظم پوشش داد. ملات‌دار بودن پشت تایل‌ها و سطحِ محل نصب باعث می‌شود که چسبندگی کاشی و سرامیک بیشتر شود.

◾ نصب گیره‌های ترازکننده

هر تایلی که روی کف یا دیوار گذاشته می‌شود برای این که تایل بعدی را کنار خود نگه دارد، نیاز است که چند گیره پلاستیکی که نقش هم‌تراز کننده را دارند، داشته باشد. این گیره‌ها روی دیوار یا کف و زیر تایل قرار گرفته و بخشی از آن‌ها از کناره‌ی هر قالب بیرون می‌آید. آن بخش از گیره‌های پلاستیکی که زیر تایل‌ها و روی ملات قرار می‌گیرند کف کاشی و سرامیک‌ها را با هم در یک سطح مشخص نگه می‌دارند. آن بخشی از گیره‌ها که از کناره‌ی تایل‌ها رو به بالا بیرون می‌مانند، با نصب تایل‌ها بعدی بین دو قالب قرار می گیرند. این بخش از گیره نازک بوده و مانع از چسبیدن لبه‌های کاشی و سرامیک به یکدیگر نمی‌شود.

در ادامه نحوه نصب سرامیک اسلب نیاز است که بخش بیرونی این گیره‌ها کنده شود تا سطح سرامیک و کاشی یکدست و بدون زوائد باشد. برای این کار یک سری گُوِه پلاستیکی را درون بخش بیرون مانده گیره‌های پلاستیکی قرار می‌دهند. بعد گوه را با فشار درون بخش بالایی گیره‌ها، سفت می‌کنند سپس با ضربات چکش پلاستیکی به کناره‌ی گوه‌ها بخش‌های بیرون مانده گیره‌های پلاستیکی را از سطح جدا می‌کنند.

◾ هواگیری با چکش

بعد از این‌که تایل روی ملات کف زمین یا روی دیوار قرار داده شد مرحله بعدی کار انجام می‌شود که شامل هواگیری زیر قالب‌ها با چکش پلاستیکی است. در این مرحله باید به طور یکنواخت روی سطح قالب با چکش پلاستیکی ضربه زد تا اگر حباب هوا در زیر آن وجود دارد خارج شده و پشت تایل به ملات کف یا دیوار ،کاملا به هم بچسبند.

روش نصب سرامیک اسلب

نحوه نصب سرامیک اسلب ؛ بعد از نصب چه کنیم؟

بعد از اتمام مراحل نصب باید از روی درزها ملات اضافی‌ای که بیرون زده است را پاک کرد. همچنین ممکن است بخشی از ملات روی سطح کاشی و سرامیک ریخته باشد که آن هم باید سریع برطرف شود.

دوغاب ریختن یا دوغاب دادن سطح کاشی شده در نحوه نصب سرامیک اسلب بسیار مهم است. در طی این کار دوغاب را در محل درزهای فضای کاشی شده یا سرامیک شده می‌ریزیم و سعی می‌کنیم با اندکی فشار این دوغاب را درون درزها نفوذ دهیم.

در مرحله بعد با استفاده از ماله، اضافی دوغابی که روی درزها باقی مانده است را پاک می‌کنیم. بعد از گذشت چند دقیقه و سفت شدن دوغاب با یک اسفنج که خیس شده است می‌توان دوغاب را از روی درزها پاک کرد. البته فشار اسفنج نباید به اندازه‌ای باشد که دوغاب قرار گرفته بین درزها را پاک کند.

از آنجایی که مصالح ساختمانی دیگری نیز در محیط وجود دارند و سطح کاشی و سرامیک ظریف و زیبا است قطعا گرد و غبار و آلودگی روی تایل‌ها نشسته است؛ با پارچه تمیز می‌توان این آلودگی‌ها را از سطح کاشی و سرامیک برطرف کرد. در ضمن چیزی به نام مه دوغاب نیز می‌تواند روی سطح تایل‌ها را بپوشاند برای رفع آن هم با اسفنج مرطوب که تمیز هم هست، می‌توان روی سطح کاشی و سرامیک را تمیز کرد. زیرا ممکن است بعد از دوغاب زدن به خوبی درزها تمیز نشده باشند و بخشی از دوغاب یا همان مه دوغاب روی سرامیک‌ها و کاشی‌ها باقی مانده باشد.

بعد از این‌که باقی مانده گیره‌های پلاستیکی از بین درزهای تایل‌ها جدا شد و ترجیحا ۲۴ ساعت بعد از نصب، می‌توان دوغاب را روی سطح قالب‌ها ریخت و سپس با ماله مسطح آن‌ها را به سمت درزها هدایت کرد. دوغاب باقی مانده را می‌توان با همان ماله از روی سطح کاشی و سرامیک تراشید تا تبدیل به مه دوغاب نشود.

بعد از این کار مقدرای باید صبر کرد سپس با یک پارچه نرم سطح تایل‌ها را پولیش کرد زیرا مه دوغاب به مقدار اندک هم که باشد، ایجاد شده است.

نصب سرامیک اسلب پرنیان

نکته مهم بعدی این است که اگر کاشی و سرامیک نصب شده در کفِ فضا هستند تا ۲۴ ساعت بعد از نصب نباید روی آن‌ها راه رفت. این موارد نحوه نصب سرامیک اسلب را به صورت ساده و خلاصه توضیح داد شما در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان پرنیان تماس بگیرید.

در ضمن شوروم‌های تخصصی گروه کاشی و سرامیک پرنیان در شهرهای مختلف و خارج از کشور آماده بازید شما هستند. در این شوروم‌ها کاشی و سرامیک‌های تولیدی پرنیان در دکور زنده نصب شده‌اند. چگونگی نصب و نتیجه کار را می‌توانید در شوروم‌ها همراه با نورپردازی حرفه‌ای ببینید.

دیدگاه ها بسته شده اند.