ضخامت سرامیک اسلب چند است و محصولات اسلب چه ویژگی‌هایی دارند؟

ضخامت سرامیک اسلب چند است

ضخامت سرامیک اسلب و محصولات مشابه آن بستگی به کاربرد و ابعاد آن دارد اما به عنوان حداقل و اندازه قطعی باید گفت هیچ کاشی یا سرامیک اسلب یا سایز بزرگی وجود ندارد که ابعاد آن از ۲ سانتیمتر کمتر باشد. اندازه معمولی که برای ضخامت این محصولات می‌توان ذکر کرد از ۳.۵ تا ۱۲ میلیمتر است. این ضخامت با توجه به ابعاد سرامیک سایز بزرگ و موارد دیگر می‌تواند متغیر باشد. اما به طور کلی باید ۳.۵ میلیمتر را به عنوان حداقل ضخامت و ۱۲ میلیمتر را به عنوان حداکثر ضخامت سرامیک اسلب به حساب آورد.

در مورد سرامیک اسلب و ضخامت آن باید گفت که این محصولات قطعا از نوع کاشی و سرامیک خاک سفید بوده و عموم آن‌ها نیز سرامیک‌هایی پرسلان هستند. آن دسته از محصولات اسلب که پرسلان نیستند هم قطعا خاک سفید هستند. کاشی و سرامیک‌های خاک سفید شبیه‌ترین محصولات به سرامیک‌های پرسلان هستند زیرا مقاومت، استحکام، نفوذناپذیری و مزیت‌های دیگر یک سرامیک پرسلان را دارند.

ضخامت سرامیک اسلب

مزایای استفاده از سرامیک اسلب

سرامیک‌های اسلب یا سایز بزرگ علاوه بر پوشش وسیعی که با هر تایل یا قالب در محیط ایجاد می‌کنند، از لحاظ ظرافت و زیبایی نیز نقطه اوج تلفیق مهندسی و هنر هستند.

 

◾ استفاده همزمان در دیوار و کف محیط

◾ استفاده در فضای خارجی

◾ مقاومت بالا

◾ نفوذناپذیر در برابر آب

◾ نفوذناپذیری و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

داشتن تنوع رنگ بالا

 

موارد ذکر شده برخی از مهمترین و قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌هایی است که می‌توان برای این محصولات ذکر کرد. در ادامه باید خاطرنشان کرد که با توجه به ضخامت سرامیک اسلب می‌توان از این محصول در نقاط مختلف ساختمان – چه فضای داخلی و چه فضای خارجی – استفاده کرد.

استفاده کردن از کاشی و سرامیک‌های اسلب کمک می‌کند که یک فضا با تعداد تایل یا قالب کمتری پوشش داده شود و این امر حسی از یکپارچگی و زیبایی را منتقل می کند. در ضمن این محصولات به دلیل تعداد خطوطی کمتری که بین‌شان ایجاد می‌شود فضا را وسیع‌تر از چیزی که هست نشان خواهند داد.

سرامیک اسلب چه اندازه‌ای دارد؟

اصطلاح اسلب یا سایز بزرگ عموما به سرامیک‌هایی گفته می‌شود که از سایز تجاری سرامیک بزرگتر باشند. سایز تجاری سرامیک که در گذشته و در طول سالیان محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین سایز کاشی و سرامیک بود اندازه ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر است. ضخامت سرامیک اسلب در محصولاتی که ابعاد بیشتر از سایز تجاری دارند با یکدیگر متفاوت است.

سرامیک اسلب چه اندازه‌ای دارد؟

معنی اسلب چیست؟

در سفالگری سنتی ایرانی و دیگر نقاط دنیا هنگامی که گل رس مخصوص سفالگری را به صورت ورقه درمی‌آوردند، با چسباندن ورقه‌ها به یکدیگر یک فرم یا ظرف ایجاد می‌کردند، با انجام این کار گفته می‌شود که سفالگر از تکنیک اسلب استفاده کرده است. در واقع اسلب به معنای ورقه یا سطح پهن است.

حال با توجه به این توضیح وقتی ابعاد کاشی و سرامیک از ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر یا همان سایز تجاری بیشتر شد به مرور تکنیک تولید این محصولات هم تغییر کرد و کاشی و سرامیک‌های بزرگ به صورت ورقه یا سطوحی پهن تولید شدند.

با تغییر این سایز و ورود سایزهای بزرگتر به بازار و استقبال مصرف‌کنندگان، طراحان و تولیدکنندگان کاشی و سرامیک به مرور به سمت تولید سرامیک‌ها در ابعاد بزرگتر رفتند. در واقع می‌توان گفت سایز ۸۰ در ۸۰ سانتیمتر اولین سایز اسلب یا بزرگ کاشی و سرامیک به حساب می‌آید ولی امروزه بیشتر سرامیک‌هایی که اضلاع آن‌ها ۱۰۰ سانتیمتر باشد (فرم مربع) یا سرامیک‌هایی که یکی از اضلاع آن‌ها ۱۰۰ سانتیمتر باشد (فرم مستطیل) جزو دسته اسلب یا سایز بزرگ دسته‌بندی می‌شوند. ضخامت سرامیک اسلب تا حد زیادی هم به اندازه آن بستگی دارد.

نکته مهم: البته لازم به ذکر است که امروزه تعریفی که برای محصولات اسلب در نظر گرفته می‌شود اندازه بزرگتر از ۱۶۰ در ۸۰ را جزو کاشی و سرامیک‌های سایز بزرگ دسته‌بندی می‌کند.

در ادامه برخی از سایزهای محصولات اسلب که امروزه پرطرفدار هستند و تولید زیادی دارند را می‌توانید مشاهده بفرمایید.

 

◾ سایز ۱۰۰ در ۱۰۰ سانتیمتر

 

در این ابعاد سایز بزرگ پرنیان کاشی فرانکو با دو رنگ کرم و طوسی، براندو کرم و طوسی، سیلوستر طوسی روشن، طوسی تیره و کرم و کاشی اسکارلت را عرضه کرده است.

 

◾ سایز ۴۰ در ۱۰۰ سانتیمتر

 

در این ابعاد گروه کاشی و سرامیک پرنیان کاشی ثمین را با رنگ طوسی عرضه کرده است ضخامت سرامیک اسلب ثمین نیز ۱۰.۲ میلیمتر است. همچنین مارمور با دکور هذلولی، مارمور با دکور مربع و مارمور با رنگ کرم، سانتیاگو با رنگ کرم، بالتیکو به رنگ کرم، کازابلانکا، مارکزی با رنگ‌های طوسی و استخوانی، کاشی شیکاگو با رنگ‌های طوسی، کرم با دکور هذلولی و با دکور کرم و کاشی بوینس آیرس به رنگ‌های کرم و قهوه‌ای از دیگر محصولات پرنیان هستند.

 

◾ سایز ۱۲۰ در ۲۰ سانتیمتر

 

مکزیکو طوسی و طوسی روشن، ایندو وود بژ و استخوانی، ماتیس وود طوسی، مورو وود قهوه‌ای، کادوس وود قهوه‌ای، کاردیو وود کرم، ناوا طوسی و استخوانی، لامزیا قهوه‌ای، کرم، طوسی روشن و طوسی تیره، یورک وود قهوه‌ای، زیتونی و طوسی نیز محصولات اسلب پرنیان در ابعاد ۱۲۰ در ۲۰ سانتیمتر هستند.

 

◾ سایز ۱۲۰ در ۴۰ سانتیمتر

 

ایمئن طوسی، بیتوسا طوسی براق، آپرولیا با رنگ‌های بژ، بژ کونیک، استخوانی و استخوانی کونیک، کاشی کامونیا و کامونیا کونیک، استیلو مشکی و سفید، مارمور کرم و کرم لاین نیز توسط پرنیان تولید و عرضه شده‌اند. ضخامت سرامیک اسلب ایمئن و دیگر محصولات این دسته ۱۲ میلیمتر است.

 

◾ سایز ۶۰ در ۱۲۰ سانتیمتر

 

در ابعاد ۶۰ در ۱۲۰ سانتیمتر گروه کاشی و سرامیک پرنیان محصولاتی نظیر استیون در دو رنگ طوسی روشن و طوسی تیره، آتریانو در دو رنگ کرم و طوسی، آواریو در دو رنگ طوسی روشن و طوسی تیره، برایسون در دو رنگ طوسی تیره و طوسی روشن، لوئیسا در دو رنگ طوسی روشن و طوسی تیره، لوسیانو در دو رنگ کرم و طوسی، کلکته با رنگ کرم، سمنتو با رنگ طوسی روشن، سانتاکروز در دو رنگ آبی و طوسی، ویتارا با سه رنگ مشکی، کرم و طوسی، سانتوز در سه رنگ کرم، طوسی و سفید – مشکی، دالیا با رنگ‌های طوسی و کرم، پالاسیوم در دو رنگ طوسی روشن و طوسی تیره و شیپ آرت با رنگ‌های طوسی تیره و طوسی روشن را تولید کرده است.

برلین با دو رنگ طوسی روشن و طوسی تیره، کاشی فلورانس با رنگ‌های طوسی و کرم، لندن کرم و طوسی، ملبورن با رنگ‌های طوسی تیره و طوسی روشن، پاریس به رنگ‌های بژ، صدفی، طوسی تیره و طوسی روشن، مونترال ذغالی، طوسی تیره و طوسی روشن، کلکته با رنگ کرم، سمنت نیو با رنگ‌های طوسی روشن، طوسی واید و طوسی تیره، پترو به رنگ کرم روشن، مود استون مشکی و سفید، دانته با رنگ مشکی، پلاس به رنگ‌های دودی، کرم واید، طوسی، مشکی و واید از دیگر محصولات ما هستند.

براندو، پاندا، تیلور، سیمفونی، راسل آبی و طوسی، کپنهاگ طوسی و آبی، هاردی آبی و قهوه‌ای، هریسون، ویل اسمیت، آروبیک آبی و مشکی، سبز، برایسون با رنگ‌های طوسی تیره و طوسی روشن، مارول اسموکی،سیلوستر طوسی روشن و طوسی تیره، اسکارلت فلت و دکورفلاور، کلونی طوسی و کرم و کاشی گلد لاوا نیز ابعاد ۶۰ در ۱۲۰ سانتیمتر دارند.

پالپیس طوسی روشن و طوسی تیره، بالتیکو کرم، مارمور، مکزیکو طوسی، فلوگریس طوسی و قهوه‌ای، استیلو سفید و مشکی، سانتیاگو کرم، طوسی روشن و طوسی تیره، اکوال تیره و روشن، مینیمال و کاستلون هم بخش دیگری از کاشی‌های اسلب پرنیان در اندازه ۶۰ در ۱۲۰ سانتیمتر هستند. ضخامت سرامیک اسلب پالپیس و دیگر محصولات دسته آخر ۱۲ میلیمتر است.

 

◾ سایز ۱۶۰ در ۸۰ سانتیمتر

 

در این ابعاد پرنیان گری لند، دیزرت، مرک استون، آلپین طوسی و کرم، ویلو اسکای مشکی، واشنگتن، هریسون و هریسون دکور، گلد لاوا، واندا، راجر مور و کاشی تیلور سفید را عرضه کرده است.

دیگر سایز‌هایی که کاشی سایز بزرگ در آن‌ها تولید می‌شود و ضخامت کاشی اسلب در آن‌ها نیز متفاوت است از قرار ذیل هستند.

سایز ۲۴۰ در ۱۲۰ سانتیمتر، سایز ۲۶۰ در ۱۲۰ سانتیمتر، سایز ۳۰۰ در ۱۵۰ سانتیمتر، سایز ۷۵ در ۱۵۰ سانتیمتر، سایز ۲۵ در ۱۵۰ سانتیمتر، سایز ۲۸۰ در ۱۰۰ سانتیمتر، سایز ۳۲۰ در ۱۶۰ سانتیمتر،سایز ۸۰ در ۱۲۰ سانتیمتر، سایز ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتیمتر، سایز ۱۲۰ در ۱۲۰ سانتیمتر.

معنی اسلب چیست؟

نحوه تولید کاشی‌های اسلب

سرامیک‌های معمولی عموما با صورت عمودی و با پرس ضربه‌ای تولید می‌شوند ولی کاشی و سرامیک‌های اسلب یا سایز بزرگ به صورت افقی پرس شده و توسط نَوَرد تولید می‌شوند.

دیگر مزیت‌ها و ویژگی‌های سرامیک اسلب

ضخامت سرامیک اسلب یکی از مزیت‌های این محصول است. در کنار این مورد باید به مزیت‌ها و ویژگی‌های مهم دیگر این محصولات نیز اشاره کرد. از ‌آنجایی که اکثر کاشی و سرامیک‌های سایز بزرگ پرسلان هستند یا اگر پرسلان نیستند قطعا خاک سفید هستند، می‌توان مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد را برای عموم این سرامیک‌ها و کاشی‌ها مورد قبول دانست.

◾ سرامیک اسلب ضد خش است

◾ سرامیک‌های اسلب درخشندگی بالایی دارند

◾ در برابر خراشیدگی مقاوم هستند

◾ عمر طولانی سرامیک‌های اسلب زبانزد است

◾ استحکام بالای این محصولات معروف است

◾ ضد باکتری بودن این سرامیک‌ها مزیت مهم آن‌ها است

◾ در صورت استفاده در فضای خارجی در مقابل تابش نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهند

◾ مقاومت بالا در برابر حرارت یا در واقع می‌توان گفت ضد حریق

◾ مواد شیمیایی شوینده نمی‌توانند به سرامیک‌های اسلب آسیب بزنند

◾ در برابر سابیده شدن یا سایش بسیار مستحکم و بادوام هستند

◾ آب به درون سرامیک سایز بزرگ نفوذ نخواهد کرد

◾ یخ‌زدگی و تغییرات دمایی این‌چنینی روی ضخامت سرامیک اسلب و بدنه آن تاثیری نخواهد گذاشت

◾ پخته شدن در دمای استاندارد ۱۱۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد

دیگر مزیت‌ها و ویژگی‌های سرامیک اسلب

کاربرد سرامیک اسلب در چه جاهایی است؟

شاید هنوز عده‌ای از افراد تصور کنند که کاشی و سرامیک محصولاتی هستند که در سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه‌ها استفاده می‌شوند اما امروزه چنین نگرشی کاملا منسوخ شده است و استفاده از کاشی و سرامیک در فضاهای مختلف ساختمان امری معمول و مد روز است.

از طرفی ضخامت سرامیک اسلب نیز به‌گونه‌ای است که می‌توان این محصول را در فضاهای مختلف داخلی و خارجی استفاده کرد و از کیفیت آن و ماندگاری سرامیک مطمئن بود. برخی از مکان‌های رایج استفاده از کاشی و سرامیک‌های سایز بزرگ یا اسلب با توجه به ضخامت آن‌ها را در ادامه ذکر می‌کنیم.

◾ فضای بین کابینت‌های آشپزخانه

◾ نمای ساختمان

◾ تمام فضاهای ساختمان‌های تجاری پر رفت و آمد از دیوار‌ها تا کف

◾ دیوار و کف سرویس بهداشتی

◾ کف سالن‌ها

◾ دیوار و کف آشپزخانه

◾ استفاده در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها

◾ کف اتاق‌ها

◾ استفاده در دیوار سالن‌ منزل

◾ کف و دیوار حمام

◾ کف و دیوار پذیرایی

این موارد از جمله مکان‌هایی هستند که می‌توان از کاشی‌های اسلب یا سایز بزرگ برای پوشش دادن آن‌ها استفاده کرد. در نظر داشته باشید که گونه پرسلان یا خاک سفید این کاشی‌ها امکان استفاده در فضای بیرونی را دارند.

◾ نمای ساختمان

◾ محوطه‌سازی

◾ پارکینگ

◾ حیاط

از جمله فضاهای خارجی هستند که ضخامت سرامیک اسلب برای استفاده در آن‌ها مهم بوده و با توجه به مقاومت بالای این محصولات نباید نگران مواردی نظیر تغییرات دمایی، برف، باران و باد، یخبندان، اشعه خورشید و … بود

دیدگاه ها بسته شده اند.