سرامیک آشپزخانه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

سرامیک آشپزخانه

سرامیک آشپزخانه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

سرامیک آشپزخانه چه تفاوتی با دیگر انواع سرامیک‌ها دارد؟ آیا فضاهای مختلف آشپزخانه نیاز به سرامیک‌های متفاوت دارد یا می‌توان با یک نوع و یک طرح سرامیک تمامی فضاهای آشپزخانه را پوشش داد؟ برای دریافت جواب این پرسش‌ها و کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشی و سرامیک آشپزخانه در ادامه این مقاله با پرنیان همراه باشید.

دیوار آشپزخانه، کف آشپزخانه، فضای پشت اجاق‌گاز، فضای پشت ظرفشویی و فضای بین کابینت‌ها از جمله مواردی هستند که همگی درون فضای آشپزخانه قرار دارند. برای هر کدام از این بخش‌ها باید کاشی متفاوتی را در نظر گرفت.

نکته مهم این است که کاشی متفاوتِ مختص هر فضای درون آشپزخانه نباید در تناقض با کلیت طراحی داخلی این فضا و دیگر کاشی‌ها باشد. در واقع کاشی و سرامیک آشپزخانه همزمان که با یکدیگر تفاوت دارند باید در نسبت با هم دارای هارمونی و همنشینی باشند تا زیبایی فضای آشپزخانه دچار نقصان نشود.

کاشی آشپزخانه یا سرامیک آشپزخانه ؛ تفاوت در چیست؟

برای روشن‌تر شدن موضوع باید به این نکته اشاره کنیم که به زبان ساده کاشی یک قطعه از جنس سفال است که روی آن با لعاب پوشیده شده است. برخی از کاشی‌هایی که لعاب یا پوشش روی آن‌ها از جنس سرامیک باشد، سرامیک نامیده می‌شوند.

کاشی به نسبت سرامیک وزن کم‌تری دارد و به همین دلیل بیشتر برای پوشش دیوارها از آن استفاده می‌شود از طرفی سرامیک چون وزن بیشتری داشته و مقاومت بالاتری نیز دارد از آن برای پوشش کف محیط بهره می‌برند.

مورد دیگر جذب آب این دو محصول است. کاشی جذب آب بیشتری دارد و سرامیک به نسبت آن آب و رطوبت کمتری را به خود جذب می‌کند. سرامیک‌ها در مقابل گرما، فشار و سرما مقاومت بالاتری دارند از این رو استفاده از آن‌ها در کف محیط به‌خصوص به‌عنوان سرامیک آشپزخانه توصیه می‌شود. البته این مورد به این معنا نیست که از سرامیک نمی‌توان در پوشش دیوارها استفاده کرد.

سرامیک آشپزخانه

در جدول ذیل یک مقایسه کلی بین کاشی و سرامیک را شاهد هستیم.

ردیفکاشیسرامیک
۱سبک‌ترسنگین‌تر
۲مقاومت کمترمقاومت بیشتر
۳مقاومت کمتر در برابر سرمامقاومت بیشتر در برابر سرما
۴مقاومت کمتر در برابر گرمامقاومت بیشتر در برابر گرما
۵مقاومت کمتر در برابر فشارمقاومت بیشتر در برابر فشار

نکته مهم دیگری که در مورد انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه باید به آن دقت داشت این است که محیط آشپزخانه همیشه مستعد وجود رطوبت و جاری شدن آب یا دیگر مایعات مثل روغن پخت‌وپز است. این نکته به ما یادآور می‌شود که بری انتخاب سرامیک و کاشی جهت پوشش این فضا حتماً در نظر داشته باشیم که مقاومت در برابر رطوبت در این محصولات چقدر حائز اهمیت است.

نکته خیلی مهم

شما می‌توانید از کاشی یا سرامیک‌های مخصوص کف برای پوشش دیوارهای یک محیط استفاده کنید ولی هرگز نباید از کاشی‌هایی مخصوص دیوار در کف یک محیط استفاده کنید.

احتمالاً شما باید درجه‌بندی یا گرید‌‌بندی کاشی و سرامیک را شنیده باشید. کاشی درجه‌یک، کاشی درجه‌دو، کاشی درجه سه، کاشی درجه چهار و … . باید دانست که هر چه کیفیت مواد اولیه تولیدی و محصول نهایی کمتر می‌شود، عدد گرید‌بندی آن محصول نیز بزرگ‌تر می‌شود؛ یعنی کاشی درجه‌دو باکیفیت‌تر از کاشی درجه چهار است.

حال که این نکته را دانستیم باید بیان کنیم که سرامیک آشپزخانه جهت استفاده در کف این فضا هیچ‌گاه نباید درجه‌بندی یا گریدبندی کمتر از دو داشته باشد. پس حتماً یادتان باشد که از سرامیک درجه‌یک یا درجه‌دو در کف آشپزخانه استفاده کنید.

کاشی یا سرامیک پرسلان

قبلاً در مقاله سرامیک نما اشاره کردیم که کاشی‌های پرسلان به دلیل مقاومت بالا، ضد آب و ضد خش بودن، بهترین گزینه برای استفاده در فضاهای بیرونی ساختمان‌ها هستند. اینجا باید این نکته را نیز اضافه کنیم که سرامیک پرسلان به دلیل مقاومت بالایی که در برابر نفوذ آب داشته و همچنین توانایی زیادی که جهت تحمل ضربه‌های سنگین دارد، می‌تواند گزینه‌ای مطلوب جهت استفاده در کف آشپزخانه باشد. تمیز کردن راحت و عدم نیاز به نگهداری و مراقبت زیاد، باعث شده است که عموماً آشپزخانه‌های صنعتی برای پوشش کف از سرامیک پرسلان بهره می‌برند.

موردی که باید به آن دقت کرد این است که سرامیک‌های پرسلان وزن زیادی دارند و این ویژگی موجب می‌شود استفاده از آن‌ها در کف آشپزخانه در طبقات بالا توصیه نشود. در ضمن قیمت این محصولات به نسبت دیگر سرامیک‌ها بالاتر بوده و همچنین هزینه نصب آن‌ها نیز گران‌تر است.

سرامیک آشپزخانه

سرامیک مات یا براق؟

کاشی‌ها و سرامیک‌ها عموماً در دو دسته مات و براق قرار می‌گیرند. جهت استفاده از این محصولات در فضای آشپزخانه نیاز است که از هر دو نوع این کاشی و سرامیک‌ها استفاده کنیم. سرامیک‌های مات یا ضد لغزش برای استفاده در کف آشپزخانه مناسب‌ترین گزینه هستند. کف آشپزخانه به‌مانند حمام و سرویس بهداشتی همیشه در معرض جریان آب قرار دارد و همین عامل باعث می‌شود که براق و لیز بودن سرامیک آشپزخانه که در کف این فضاها قرار می‌گیرد باعث ایجاد خطر برای افراد شود.

از طرفی کاشی و سرامیک‌های براق باید در دیوارهای محیط آشپزخانه کار گذاشته شوند زیرا هم رطوبت محیط را جذب نمی‌کنند و هم باعث انعکاس نور درون این فضا می‌شوند.

پشت اجاق‌گاز و پشت ظرفشویی

جهت کاشی‌کاری و پوشش دادن این دو فضا در یک آشپزخانه بهتر است که از سرامیک‌ استفاده شود؛ زیرا فضای پشت ظرفشویی همواره در معرض جریان و نفوذ آب قرار دارد و فضای پشت اجاق‌گاز نیز متناوباً در معرض پاشیدن روغن و لکه‌های آن قرار دارد. استفاده از سرامیک برای این دو بخش از آشپزخانه موجب می‌شود که پوشش دیواره‌ی این فضاها کمتر آسیب ببیند و نظافت آن نیز راحت‌تر باشد.

کاشی بین کابینتی

بخش دیگری از آشپزخانه که توجه به کاشیکاری آن همواره لازم است فضای بین کابینت‌ها است. برای انتخاب کاشی مناسب این فضا نیاز است که به چند فاکتور توجه کرد. اولین و مهم‌ترین عامل توجه کردن به ارتفاع بین کابینت‌های پایین آشپزخانه و با کابینت‌های بالای آن است. از آنجایی که قرار است فضای بین این کابینت‌ها با کاشی یا سرامیک آشپزخانه پوشش داده شود، نیاز است که از لحاظ تقسیمات ریاضی ارتفاع این فضای خالی بر عرض کاشی انتخاب شده، بخش‌پذیر باشد.

رعایت کردن این نسبت و تناسب موجب می‌شود که برای کار گذاشتن کاشی در فضای بین کابینت‌ها کمترین میزان برش روی کاشی‌های انتخابی انجام شود و فضای مدنظر یکدست شود.

مورد دیگری که جهت انتخاب کاشی برای این فضای آشپزخانه باید مورد توجه قرار بگیرد بندکشی بسیار ظریف این کاشی‌ها است زیرا فضای بین کابینت‌ها همواره در معرض مواد غذایی و روغن‌های مخصوص آشپزی است. این عامل موجب می‌شود که خط بندکشی بین کاشی‌ها زرد شده و نمای آشپزخانه را کثیف و زشت جلوه دهد.

سرامیک آشپزخانه

پیشنهاد پرنیان

برای کاشی بین‌کابینتی پیشنهاد ما به افراد همواره این بوده است که سعی کنید از کاشی‌ها کالیبره یا رکتیفای شده استفاده کنید. این مدل از کاشی‌های به برش لیزری نیز معروف هستند. به دلیل برش دوباره‌ای که روی بدنه این دسته از کاشی و سرامیک آشپزخانه صورت می‌گیرد آن‌ها به راحتی مانند قطعات پازل کنار یکدیگر قرار گرفته و چفت می‌شوند و نیازی هم به بندکشی نخواهند داشت.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تمامی محصولات کاشی و سرامیک تولید شده مخصوص دیوار، امکان کار شدن در فضای بین کابینتی را دارند ولی عموماً افراد ترجیح می‌دهند تا از کاشی و سرامیک آشپزخانه طرح‌دار و رستیک جهت پوشش این فضا بهره ببرند.

در ادامه به معرفی برخی از کاشی‌های تولید شده توسط پرنیان می‌پردازیم که مخصوص دیوار و به‌خصوص نصب در فضای آشپزخانه هستند.

کاشی ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر از بند لوکس

این محصولات از برند «لوکس» هستند و به شما این امکان را می‌دهند تا فضای آشپزخانه را به زیباترین شکل ممکن پوشش دهید.

اسپانتیک، لندآرت، اینویشن و آمستردام هر کدام در دو رنگ طوسی و کرم، پالاسیوم با رنگ طوسی، کی‌استون در دو رنگ کرم و قهوه‌ای و بایون در سه رنگ سفید، مشکی و رنگی از جمله محصولات ما هستند.

کاشی ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر از برند وی‌آی‌پی

طرح آگوراتی (طرح آجر) در دوازده رنگ و طرح مختلف محصولی دیگر از گروه کاشی و سرامیک پرنیان است که می‌توان از آن‌ها جهت پوشش دادن فضای آشپزخانه بهره برد. با سرچ کردن نام آگوراتی در وب‌سایت ما و همچنین سرچ کردن نام طرح‌های ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر برند «لوکس» می‌توانید عکس‌ها و اطلاعات بیشتری از این محصولات کسب کنید.

کاشی ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر از برند بیوتی

براندون در سه رنگ آبی، طوسی و قهوه‌ای، آراد در دو رنگ کرم و طوسی، آروما در دو رنگ سفید و کرم، لایکو در دو رنگ صورتی و کرم، رز در دو رنگ بنفش و آبی، فلورا در دو رنگ طوسی و آبی، نیوآرت در حالت تخت و رستیک، منهتن با رنگ کرم روشن و کرم تیره، گرانادا با رنگ طوسی تیره و طوسی روشن، لومانو با رنگ کرم روشن و کرم تیره، ایزابل با دو رنگ تیره و روشن، ارکید با رنگ کرم تیره و کرم روشن، لیون با رنگ تیره و روشن، کلکته با رنگ روشن (سفید)، ابریشم با رنگ روشن و تیره و لوژین با رنگ تیره و روشن، محصولات دیواری پرنیان در سایز ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر هستند که زیرمجموعه برند «بیوتی» تولید شده‌اند.

سرامیک آشپزخانه

کاشی ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر از برند پرفکت

این دسته از کاشی و سرامیک آشپزخانه خلق شده توسط پرنیان نیز می‌توانند به عنوان پوشش آشپزخانه به‌خصوص بین کابینت‌ها استفاده شوند.

ملودی در دو رنگ کرم و طوسی، پیرامید در دو رنگ کرم و طوسی، موناکو در چهار رنگ طوسی، کرم، آبی و صورتی و طرح رمانتیک با رنگ تیره و روشن از جمله کاشی‌های مخصوص آشپزخانه در سایز ۳۰ در ۶۰ سانتیمتر هستند که در برند پرنیان پرفکت به تولید می‌رسند.

کاشی ۴۰ در ۸۰ سانتیمتر از برند بیوتی

کاشی و سرامیک‌های تولید شده در این ابعاد نیز زیرمجموعه برند «بیوتی» بوده و طرح آن‌ها پارما نام دارد. سه رنگ لایت یا روشن، کرم و قهوه‌ای ترکیب رنگ این محصولات را تشکیل می‌دهند. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که این سرامیک‌ آشپزخانه ساده و بدون طرح است و اگر قصد استفاده از آن به عنوان کاشی بین‌کابینتی را دارید باید ساده بودن این محصول را مدنظر داشته باشید.

کاشی ۳۰ در ۹۰ سانتیمتر از برند وی‌آی‌پی

محصولاتی که نام برده می‌شود زیرمجموعه برند «وی‌آی‌پی» از گروه کاشی و سرامیک پرنیان هستند.

رئال در دو رنگ کرم و قهوه‌ای، کلکته در دو رنگ سفید و کرم، مدیسون در دو رنگ کرم و طوسی، آرتام در دو رنگ آبی و کرم، گالا در دو رنگ آبی و کرم، میرا با رنگ کرم، سزار با رنگ طوسی، ثمین با رنگ طوسی، سان‌ست با رنگ طوسی، ویندا با رنگ سفید، امپرادو در دو حالت تخت و قرنیزی، پاریس با حالت تخت، گلکسی با حالت تخت و مادرید با حالتی تخت و جلوه‌ای مات نیز از جمله محصولات خلق شده توسط پرنیان هستند که امکان استفاده از آن‌ها به عنوان کاشی و سرامیک آشپزخانه وجود دارد.

کاشی ۲۰ در ۱۲۰ سانتیمتر از برند وود استایل (کاشی طرح چوب)

نکته‌ی مهمی که در مورد این کاشی و سرامیک‌های خلق شده توسط پرنیان باید مدنظر داشت این است که این محصولات در سایز ۲۰ در ۱۲۰ سانتیمتر تولید شده و کاربری آن‌ها دو گانه است؛ یعنی این‌که محصولات برند وود استایل هم امکان پوشش کف آشپزخانه را دارند و هم امکان کار شدن روی دیوار این محیط. طرح این کاشی و سرامیک‌ها نیز تماماً شبیه به چوب بوده ولی در رنگ‌بندی با هم متفاوت هستند.

ایند وود در دو رنگ استخوانی و بژ، یورک وود در سه رنگ قهوه‌ای، زیتونی و طوسی، ماتیس وود با رنگ طوسی، مورو وود با رنگ قهوه‌ای، کادوس وود با رنگ قهوه‌ای، کاردیو وود با رنگ کرم و ناوا با رنگ استخوانی، مجموعه محصولات سایز ۲۰ در ۱۲۰ پرنیان از برند وود استایل (طرح چوب) را تشکیل می‌دهند.

کاشی ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر از برند استایل

این دسته از محصولات پرنیان زیرمجموعه برند استایل بوده و کاربری همزمان دیوار و کف را دارند. سرامیک آشپزخانه پرنیان استایل دارای طراحی ساده بوده و در صورتی که قصد دارید از آن به عنوان کاشی بین‌کابینتی استفاده کنید حتماً این ویژگی را مدنظر داشته باشید.

شیکاگو در دو رنگ طوسی روشن و کرم و حالت دکور، بالتیکو در دو رنگ کرم و طوسی، سانتیاگو در دو رنگ کرم و طوسی روشن و مارمور با رنگ روشن (سفید) محصولات ما در این سایز هستند.

کاشی ۷۵ در ۷۵ سانتیمتر از برند استایل

محصولات پرنیان استایل در این سایز نیز ویژگی‌های کاشی و سرامیک‌های سایز ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر را دارند.

بالتیکو با دو رنگ طوسی و کرم و شیکاگو در رنگ طوسی روشن، محصولات پرنیان در این سایز هستند.

لازم به ذکر است که پرنیان استایل در دو سایز ۴۰ در ۱۰۰ سانتیمتر و ۶۰ در ۱۲۰ سانتیمتر نیز محصولات متنوعی را تولید می‌کند که برای آشنایی بیشتر با آن‌ها می‌توانید از بخش محصولات وب‌سایت ما برند استایل را انتخاب کرده و با آن دسته از تولیدات گروه کاشی و سرامیک پرنیان نیز آشنا شوید.

در پایان باید اشاره کنیم که تمامی عکس‌های استفاده شده در این مقاله متعلق محصولات تولید شده توسط گروه کاشی و سرامیک پرنیان بوده و شما برای آشنایی بیشتر با آن‌ها می‌توانید در قسمت محصولات وب‌سایت ما انواع این کاشی و سرامیک‌ها را ببینید و اطلاعات بیشتری از آن‌ها کسب کنید.

دیدگاه ها بسته شده اند.