دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

در خانه‌های ایرانی، دکوراسیون آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. در این فضا تمامی اعضای خانواده رفت و آمد داشته و در آشپزخانه‌های بزرگ‌تر، افراد دور هم جمع شده و چند نوبت در روز به صرف غذا می‌پردازند. به همین دلیل لازم است این فضا گرم و صمیمی بوده و مورد علاقه تمامی اعضا قرار بگیرد. هم‌چنین در دیزاین منازل امروزی، آشپزخانه محیطی است که از تمامی فضاهای خانه قابل دیدن بوده و فضاهای مختلف خانه به آن اشراف دارند. برای دیزاین یک آشپزخانه ایرانی، می‌توان از المان‌های مختلفی بهره برد.

وسیله‌های مختلفی هم چون کابینت، نور محیط، پرده، کاشی‌های بین کابینتی، هود و گاز و … بر زیبایی آشپزخانه نقش داشته و در دیزاین آشپزخانه می‌توان از انواع اکسسوری شامل لوازم دکوری و گلدان‌های زیبا استفاده نمود. اگر تصمیم به تغییر دکوراسیون آشپزخانه خود گرفته‌اید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را در جهت یک دیزاین شیک و عالی برای آشپزخانه ایرانی، همراهی کنیم.

جنس‌های مختلف کابینت در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

در دهه‌های گذشته، در داخل آشپزخانه‌ها از انواع رنگ‌های کابینت‌های فلزی استفاده می‌شد. این نوع از کابینت مقاومت زیادی داشتند، اما در برابر رطوبت و نظافت مداوم آشپزخانه، دچار پوسیدگی می‌شدند. در سال‌های اخیر، استفاده از انواع جنس‌ها برای ساختن کابینت رواج پیدا کرده است. کابینت‌ها دارای انواع متفاوتی مانند کابینت‌های چوبی، ممبران، هایگلاس، ام‌دی‌اف و … هستند که هر یک دارای زیبایی منحصر به خود بوده و برای استفاده در برخی از فضاها مناسب هستند.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

کابینت‌های ممبران

 کابینت‌های ممبران نوعی از کابینت بوده که دارای سبک کلاسیک هستند. این نوع از کابینت برای آشپزخانه‌های بزرگ‌تر مناسب بوده و افرادی که به سبک دکوراسیون کلاسیک علاقه‌مند هستند، سراغ این نوع از کابینت می‌روند. کابینت‌های ممبران برای استفاده در خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌هایی با متراژ بزرگ توصیه می‌شود و زیبایی و اصالت خاصی را به آشپزخانه می‌دهد.

طرح‌هایی روی این کابینت‌ها ایجاد می‌شود که زیبایی بیش‌تری را به این نوع از کابینت می‌دهد و استفاده از ویترین‌های شیشه‌ای در این نوع از کابینت مرسوم است. کابینت‌های ممبران دارای رویه‌ای مات هستند که رد آلودگی را کمتر نشان می‌دهند. این نوع از کابینت دارای قیمت بالاتری به نسبت دیگر انواع کابینت است و برای استفاده از کابینت ممبران در منزل باید هزینه بیش‌تری پرداخت نمایید.

کابینت‌های ام دی اف

 یکی دیگر از انواع کابینت‌ها، کابینت‌های ام‌دی‌اف هستند. کابینت‌های ام دی اف دارای طراحی ساده‌تری نسبت به کابینت‌های ممبران بوده و برای تمامی فضاها مناسب هستند. این نوع از کابینت برای تمامی انواع دکوراسیون از کلاسیک تا مدرن استفاده می‌شود. رویه این نوع از کابینت به‌صورت مات هست. کابینت‌های ام دی اف آلودگی را دیرتر نشان می‌دهند و رد آب بر روی آن باقی نمی‌ماند.

هم‌چنین دوام بسیار بالایی داشته و تا سال‌ها دچار آسیب نمی‌شوند. در صورت استفاده از این نوع جنس برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه خود و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید فقط به تعویض درب کابینت‌ها اکتفا کرده و با این روش، رنگ کابینت‌های قبلی خود را تغییر دهید. نظافت این نوع از کابینت دشوارتر است و لک و آلودگی سخت‌تر از روی آن پاک می‌شود. البته در این نوع از کابینت نوع دیگری نیز وجود دارد که دارای رویه‌ای صیقلی بوده و به‌سادگی نظافت می‌شود.

رنگ‌های مختلف کابینت

کابینت‌های ممیران در رنگ‌های متفاوتی موجود هستند. در طراحی این نوع از کابینت رنگ‌های روشن مانند سفید، طوسی روشن و کرم موجود هستند تا رنگ‌هایی از طیف قهوه‌ای. هرکدام از این رنگ‌ها زیبایی خاص خود را داشته و بنا بر سلیقه هر فردی انتخاب می‌شوند. در صورت علاقه به این نوع از کابینت می‌توانید برای آشپزخانه‌هایی با ابعاد کوچک‌تر از رنگ‌های روشن و در صورت تمایل برای آشپزخانه‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر از انواع تیره‌تر آن استفاده کنید.

رنگ‌های روشن این نوع کابینت آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان داده و نور محیط را افزایش می‌دهد درصورتی‌که رنگ‌های تیره‌تر آن، برای استفاده در فضاهای بزرگ مناسب است. کابینت‌های ام دی اف دارای تنوع رنگی بسیار زیادی بوده و اگر برای آشپزخانه خود تمایل به رنگ‌های فانتزی داشته باشید، باید از این نوع کابینت استفاده نمایید. در برخی از انواع این کابینت‌ها، رنگ سفید با دیگر رنگ‌ها ترکیب شده و به زیباتر شدن محیط آشپزخانه کمک می‌کند.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

استفاده از نور و تهویه مناسب در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

استفاده از تهویه مناسب در آشپزخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این مسئله به‌خصوص وقتی‌که غذا دچار مشکل می‌شود و یا می‌سوزد اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند، زیرا باید به‌سرعت بوی ناشی از سوختگی غذا را از محیط دور کرده تا در تمام منزل پخش نشود. برای تهویه آشپزخانه عموماً از هود استفاده می‌کنند. هودی که قدرت مکش بالا و صدای پایینی داشته باشد در اولویت قرار می‌گیرد.

آشپزخانه‌هایی که دارای پنجره بوده نیز از تهویه بهتری برخوردار هستند. پنجره‌های موجود در آشپزخانه نور زیادی را به آشپزخانه تزریق کرده و زیبایی محیط را دوچندان می‌کنند. در صورت عدم وجود پنجره نیز باید با استفاده از وسیله‌هایی مانند لوستر آشپزخانه و نورهای مخفی که در زیر کابینت‌ها استفاده می‌شوند محیطی زیبا و جذاب خلق کنید. استفاده از نور گرمای بی‌نظیری را به آشپزخانه شما می‌بخشد.

پوشاندن فضاهای بین کابینتی

برای این کار بهترین پوشش استفاده از کاشی است. کاشی‌ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و طول عمر و دوام زیادی دارند. هم‌چنین نظافت این نوع از دیوار پوش ساده بوده و با توجه به نوع کابینت و رنگ دکوراسیون و خصوصاً سلیقه خود می‌توانید به خرید اقدام نمایید. کاشی‌هایی با طرح‌های برجسته و هم‌چنین کاشی‌هایی با طرح‌های محو و ساده از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب هستند. زیرا رنگ کابینت را تحت‌الشعاع قرار نداده و استفاده از رنگ‌های روشن به نور بیشتر محیط کمک می‌کند. استفاده از کاشی‌های براق نیز به زیبایی بیش‌تر محیط کمک کرده و با انعکاس نور، فضا را وسیع‌تر و زیباتر نشان می‌دهد.

استفاده از پرده برای دیزاین در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

در آشپزخانه‌هایی که دارای پنجره باشند، یکی از ابزارهای دیزاین، پرده است. امروزه در دکوراسیون مدرن اغلب از پرده‌های زبرا و مکانیزم و … که توسط ابزار مکانیکی باز و بسته می‌شوند و حالتی خشک دارند، مرسوم شده است. این نوع از پرده‌ها برای دکوراسیون مدرن مناسب بوده و به زیباتر شدن فضای آشپزخانه کمک می‌کنند.

برای استفاده از پنجره، نوع پرده باید به‌گونه‌ای انتخاب شود تا در طول روز بتوانید به‌راحتی از نور آفتاب استفاده نمایید و در صورت نیاز، پنجره را به‌طور کامل باز کنید تا از تهویه بهره‌مند شوید. پرده‌های پارچه‌ای نیز گزینه دیگری برای استفاده در آشپزخانه‌های ایرانی به شمار می‌روند که به‌نوبه خود، فضا را زیباتر جلوه می‌دهند.

استفاده از گل و گلدان در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

برای گرم‌تر شدن فضای آشپزخانه خود می‌توانید از گلدان‌های کوچک و زیبا برای دکور کردن بهتر فضا استفاده نمایید. گلدان‌های کوچک با گل‌های شاداب فضا را زیباتر جلوه داده و انرژی بیش‌تری را به افراد خانواده می‌دهد. خصوصاً در زمان استفاده از رنگ‌های خنثی در کابینت و دیوار، می‌توانید با استفاده از چند گلدان سبز و زیبا، فضای آشپزخانه را پرانرژی کرده وزندگی و شادابی را به آشپزخانه بیاورید.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

محیطی برای صرف غذا

در آشپزخانه‌های بزرگ‌تر، می‌توانید با قرار دادن میز و صندلی‌های غذاخوری در فضای آشپزخانه، محیطی را برای جمع شدن دور هم و صرف غذا برای افراد خانواده ایجاد کنید. میز و صندلی‌هایی با جنس‌های مختلف برای این کار وجود دارند و شما با توجه به نوع کابینت و دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. میز و صندلی‌های غذاخوری از جنس چوب، همیشه بهترین گزینه برای استفاده هستند.

چوب گرمای زیادی به فضا می‌بخشد و آرامش را به شما هدیه می‌دهد. شما می‌توانید از انواع رنگ‌های مختلف چوب که هماهنگ با رنگ کابینت باشند استفاده کنید. در مورد آشپزخانه‌های کوچک، استفاده از یک جزیره به‌عنوان میز غذاخوری می‌تواند به شما در ایجاد این فضا کمک کند. در آشپزخانه‌های مدرن، صندلی‌های اُپن با پایه‌های فلزی و چوبی استفاده می‌شوند.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی | کاشی و سرامیک پرنیان

هماهنگی رنگ بین لوازم

وسایل مختلفی در آشپزخانه موجود هستند که از میان آن‌ها، یخچال، ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی، اجاق‌گاز، فر یا مایکروفر، هود و … بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند. برای داشتن آشپزخانه‌ای مرتب و زیبا لازم است هماهنگی بین این لوازم ایجاد شود. عموماً رنگ مورد استفاده در هود و اجاق‌گاز مشترک بوده و برای لوازم دیگر شامل یخچال و ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی و هم‌چنین مایکروفر از رنگی مشترک استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

سبک دکوراسیون آشپزخانه طبق سلیقه افراد بوده و باید هماهنگی بین المان‌های مختلف آن ایجاد شود. امیدواریم با ارائه این مطلب توانسته باشیم شما را در تغییر دکوراسیون منزل و آشپزخانه یاری کرده و بتوانید بهترین انتخاب را برای دکوراسیون آشپزخانه خود داشته باشید.

دیدگاه ها بسته شده اند.