طراحی داخلی به سبک و سیاق مراکشی

نام مراکش از نام پایتخت کهن یعنی شهر مراکش برگرفته شده است، که واژه‌ای بربر به معنای «سرزمین خدا» است.

نام Morocco در انگلیسی هم تغییر یافته واژه مراکش است. تا همین چند دهه اخیر هم این سرزمین در زبان عربی مراکش خوانده می‌شد.

نام «مراکش» در فارسی امروز معمولتر از «مغرب» است زیرا نام بین‌المللی پادشاهی مغرب مراکو است که برگرفته از نام مراکش است بنابراین کاربرد نام مراکش بجای مغرب در زبان فارسی بهتر است بویژه اینکه دولت آن کشور نام رسمی بین‌المللی مراکو را برسمیت می‌شناسد و نه نام عربی المغرب. ترکیه تنها کشور دنیا است که از پادشاهی مراکش با نام کشور فاس نام می‌برد.

مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده‌است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می‌شود. این کشور از شرق با الجزایر (۱۵۵۹ کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (۴۴۳ کیلومتر) هم‌مرز است. بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می‌دانند، این کشور در جنوب با موریتانی هم‌مرز می‌گردد.

شایان ذکر است دو شهر سبته و ملیلا که مشرف بر دریای مدیترانه هستند در حاکمیت ۵ قرنی اسپانیا قرار دارند و از نظر دولت مراکش این دوشهر و چند جزیره کوچک دیگر متعلق به آنها است اما اسپانیا این سرزمینها را اسپانیایی می‌داند که در این صورت ۳/۶ کیلومتر به خاطر شهر سبته و ۶/۹ کیلومتر به خاطر شهر ملیلا مرز زمینی با اسپانیا وجود دارد.

بطور کلی مراکش دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است. این کشور در مناطق شمالی تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای و در مناطق غربی و شمال غرب متأثر از آّب و هوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و در رشته کوه‌های اطلس بارش برف و باران بیشتر می‌شود. مناطق جنوبی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است.

بیشتر اوقات وقتی که صحبت از طراحخی داخلی و دیزاین می شود ما یاد هنزمندان و طراحان داخلی پاریس می افتیم ولی سبک های زیاد دیگری وجود دارد که بسیار زیبا و منحصر به فرد است. یکی از سبک های طراحی داخلی و معماری، سبک مراکشی است که در این مبحث به آن پرداخته می شود و ایده های بسیار زیبایی را در این سبک برای شما به نمایش در می آوریم.

کاشی های مراکشی، طراحی طاق ها، رنگ های آبی و زیبا، فرش ها و پرده های زیبا، استفاده از رنگ بندی متنوع و جذاب از مهم ترین موارد استفاده شده در این سبک معماری است.

مراکش واقع شده در شمال آفریقا، یکی از تنها سه کشوری است که خط ساحلی اطلس و مدیترانه را دارند. معماری مراکشی به شکوه، رمانتیک و فانتزی بودن شهرت دارد. کشوری چند ملیتی دارای مردمان عرب ،بربر و مهاجران اروپایی و آفریقایی. طراحی داخلی اش از این چند ملیتی بودن و فرهنگ و تاریخچه ی غنی سرچشمه میگیرد.

طاق های نعل اسبی در طراحی مراکشی بسیار رایج اند و از مشخصه های آن طاق بزرگ بر روی درگاه صاف و نسبتا باریک تر است. که به طاق های موری (Moorish arches) هم معروفند.

سبک پذیرایی به شیوه و دیزاین مراکشی

 

استفاده کامل از سیک مراکشی و طاق های مراکشی و کاشی های آبی رنگ در اتاق خواب

 

کاشی های مراکشی با طرح های مختلف را می توان در هر فضایی استفاده کرد و زیبایی حیرت انگیزی به محیط بخشید.

 

ترکیب رنگی کاشی های مراکشی یک دیزاین سنتی و زیبا را ایجاد می نماید که برای رستوران های سنتی و اماکن توریستی بسیار مناسب است.

 

 

رنگ ها بسیار آرامش بخش برای اتاق پذیرایی و یا نشیمن هستند.

 

استفاده از کاشی برای پله ایده بسیار خوبی برای استفاده از رنگ های آرامش بخش در محیط است.

 

 

ظروف سرامیک با رنگ بندی زیبا و البته طرح های متنوع می تواند ست زیبایی برای پذیرایی باشد.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *