دیوار سرامیکی جایگزین سیستم های تهویه در ساختمان

استفاده از سیستم تهویه‌ی مطبوع در کنار سوخت‌های فسیلی از مهم‌ترین عوامل گرم شدن زمین در سال‌های اخیر بوده است. استفاده‌ی آن‌ها در دفاتر، خانه‌ها و کارخانه‌ها به‌صورت چشمگیری افزایش داشته و این موضوع باعث از رفتن تعادل محیط‌زیست شده است. به‌علاوه آن‌ها باعث افزایش هزینه‌ی برق شما نیز می‌شوند. مهندسان و محققان با بررسی راه‌های طبیعی برای خنک کردن اتاق‌ها در حال جستجو برای پیدا کردن راه‌های کاهش وابستگی ما به تهویه مطبوع‌ها و مصرف بالای انرژی آن‌ها بوده‌اند. یکی از این روش‌های امیدوارکننده ساخت دیوارهای هیدروسرامیکی توسط دانشجویان بارسلونا است.

 

موسسه‌ی معماری پیشرفته‌ی کاتالانیای بارسلونا مسئول این پروژه است. آن‌ها توانستند با موفقیت دیواری بسازند که بدون مصرف انرژی هوای اتاق را خنک می‌کند. چگونه موفق به این کار شده‌اند؟ این ماده‌یهیدروسرامیکی که در ساخت این دیوار به کار گرفته شد دارای ذرات هیدروژل در بین لایه‌ها و تار پود سرامیک است. این ماده‌ی عجیب می‌تواند ۴۰۰۰ برابر وزنش آب را در خود جذب کند. وقتی‌که آب بخار شود، محیط اطراف خود را خنک می‌کند. درنتیجه دمای اتاق ۵ درجه کاهش می‌یابد. این دیوارها می‌توانند بهای سرمایش اتاق را تا ۲۸۸ درصد کاهش دهند.

 

در حال حاضر این دیوار تنها یک نمونه‌ی اولیه است، اما آزمایش انجام‌شده روی آن نشان می‌دهد که این دیوار توان آن را دارد که تبدیل به یکی از مصالح ساختمانی با کاربردی جهانی شود. ارقام زیر این ایده را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد.

 

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *